DDM36W4SB
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DDM36W4SB
DDM36W4SB
Part Number
DDM36W4SB
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS
Data sheet
DDM36W4SB.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
DDM36W4SB
Comments
    DDM36W4SB Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    Termination-
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting Type-
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows3
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions36 (32 + 4 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 36W4
    DDM36W4SB FAQ
    1. How to order DDM36W4SB on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DDM36W4SB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDM36W4SB?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DDM36W4SB.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DDM36W4SB Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DDM36W4SB Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.