DDM50P732N
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DDM50P732N
DDM50P732N
Part Number
DDM50P732N
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
DSUB DM SIGNAL STB 50 PI
Data sheet
DDM50P732N.pdf
Delivery Services
DDM50P732N
Comments
    DDM50P732N Specifications
    SeriesDM HE508
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Number of Rows3
    Backset Spacing0.318" (8.08mm)
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions50
    Current Rating (Amps)7.5A per Contact
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
    DDM50P732N FAQ
    1. How to order DDM50P732N on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DDM50P732N price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDM50P732N?
    DDM50P732N Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DDM50P732N Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.