DDMM-50P-Z
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DDMM-50P-Z
DDMM-50P-Z
Part Number
DDMM-50P-Z
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN D-SUB PLUG 50P PNL MNT SLDR
Data sheet
DDMM-50P-Z.pdf
Delivery Services
DDMM-50P-Z
Comments
    DDMM-50P-Z Specifications
    Series24308-Style, D*MM
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows3
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions50
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
    DDMM-50P-Z FAQ
    1. How to order DDMM-50P-Z on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DDMM-50P-Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDMM-50P-Z?
    DDMM-50P-Z Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DDMM-50P-Z Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.