DDMM24X7PF179-A101
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DDMM24X7PF179-A101
DDMM24X7PF179-A101
Part Number
DDMM24X7PF179-A101
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS PNL MNT WW
Data sheet
DDMM24X7PF179-A101.pdf
Delivery Services
DDMM24X7PF179-A101
Comments
    DDMM24X7PF179-A101 Specifications
    Series24308-Style, Combo D®, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationWire Wrap
    Contact TypeCoax and Signal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions24 (17 + 7 Coax)
    Current Rating (Amps)5A, 7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 24W7
    DDMM24X7PF179-A101 FAQ
    1. How to order DDMM24X7PF179-A101 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DDMM24X7PF179-A101 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDMM24X7PF179-A101?
    DDMM24X7PF179-A101 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DDMM24X7PF179-A101 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.