DDMME43W2SA197
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DDMME43W2SA197
DDMME43W2SA197
Part Number
DDMME43W2SA197
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS PNL MNT
Data sheet
DDMME43W2SA197.pdf
Delivery Services
DDMME43W2SA197
Comments
    DDMME43W2SA197 Specifications
    Series24308-Style, Combo D®, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureCable Side (4-40)
    Number of Rows3
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions43 (41 + 2 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 43W2
    DDMME43W2SA197 FAQ
    1. How to order DDMME43W2SA197 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DDMME43W2SA197 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDMME43W2SA197?
    DDMME43W2SA197 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DDMME43W2SA197 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.