DDMMK43W2S
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DDMMK43W2S
DDMMK43W2S
Part Number
DDMMK43W2S
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS PNL MNT
Data sheet
DDMMK43W2S.pdf
Delivery Services
DDMMK43W2S
Comments
    DDMMK43W2S Specifications
    Series24308-Style, Combo D®, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows3
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions43 (41 + 2 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 43W2
    DDMMK43W2S FAQ
    1. How to order DDMMK43W2S on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DDMMK43W2S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDMMK43W2S?
    DDMMK43W2S Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DDMMK43W2S Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.