DDMMP24H7PJA101
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DDMMP24H7PJA101
DDMMP24H7PJA101
Part Number
DDMMP24H7PJA101
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
Data sheet
DDMMP24H7PJA101.pdf
Delivery Services
DDMMP24H7PJA101
Comments
    DDMMP24H7PJA101 Specifications
    Series24308-Style, Combo D®, D*MM
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets, Shielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal and Power
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureBoard Side (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions24 (17 + 7 Power)
    Current Rating (Amps)7.5A, 40A
    Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 24W7
    DDMMP24H7PJA101 FAQ
    1. How to order DDMMP24H7PJA101 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DDMMP24H7PJA101 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDMMP24H7PJA101?
    DDMMP24H7PJA101 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DDMMP24H7PJA101 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.