DDMP36H4SHK126
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
DDMP36H4SHK126
DDMP36H4SHK126
Part Number
DDMP36H4SHK126
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Data sheet
DDMP36H4SHK126.pdf
Delivery Services
DDMP36H4SHK126
Comments
    DDMP36H4SHK126 Specifications
    SeriesCombo D®, D*M
    RoHSRoHS
    FeaturesMounting Brackets, Shielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal and Power
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureBoard Side (4-40)
    Number of Rows3
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions36 (32 + 4 Power)
    Current Rating (Amps)7.5A, 40A
    Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 36W4
    DDMP36H4SHK126 FAQ
    1. How to order DDMP36H4SHK126 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DDMP36H4SHK126 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDMP36H4SHK126?
    DDMP36H4SHK126 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    DDMP36H4SHK126 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.