FCE17A15PM210
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
FCE17A15PM210
FCE17A15PM210
Part Number
FCE17A15PM210
Manufacturer
Amphenol CS (Commercial Products)
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SLDR CUP
Data sheet
FCE17A15PM210.pdf
Delivery Services
FCE17A15PM210
Comments
    FCE17A15PM210 Specifications
    SeriesFCE17
    RoHSRoHS
    FeaturesFilter, Grounding Indents
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Contact TypeSignal
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)5A
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    FCE17A15PM210 FAQ
    1. How to order FCE17A15PM210 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FCE17A15PM210 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FCE17A15PM210?
    FCE17A15PM210 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    FCE17A15PM210 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.