FCE17C37PA440
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
FCE17C37PA440
FCE17C37PA440
Part Number
FCE17C37PA440
Manufacturer
Amphenol ICC (Commercial Products)
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Data sheet
FCE17C37PA440.pdf
Delivery Services
FCE17C37PA440
Comments
    FCE17C37PA440 Specifications
    SeriesFCE17
    RoHSRoHS
    FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
    Number of Rows2
    Backset Spacing0.318" (8.08mm)
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions37
    Current Rating (Amps)5A
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
    FCE17C37PA440 FAQ
    1. How to order FCE17C37PA440 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FCE17C37PA440 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FCE17C37PA440?
    FCE17C37PA440 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    FCE17C37PA440 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.