L717TWC27W2P
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
L717TWC27W2P
L717TWC27W2P
Part Number
L717TWC27W2P
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS PNL MNT
Data sheet
L717TWC27W2P.pdf
Delivery Services
L717TWC27W2P
Comments
    L717TWC27W2P Specifications
    SeriesTW
    RoHSRoHS
    FeaturesGrounding Indents
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub, Combo
    Ingress Protection-
    Number of Positions27 (25 + 2 Coax or Power)
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
    Contact Finish Thickness16.0µin (0.41µm)
    Material Flammability Rating-
    Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 27W2
    L717TWC27W2P FAQ
    1. How to order L717TWC27W2P on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the L717TWC27W2P price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L717TWC27W2P?
    L717TWC27W2P Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    L717TWC27W2P Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.