L77DA15SF179
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
L77DA15SF179
L77DA15SF179
Part Number
L77DA15SF179
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT WW
Data sheet
L77DA15SF179.pdf
Delivery Services
L77DA15SF179
Comments
    L77DA15SF179 Specifications
    SeriesD
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationWire Wrap
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Connector TypeReceptacle, Female Sockets
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows2
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Sub
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Current Rating (Amps)7.5A
    Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
    Contact Finish Thickness8.00µin (0.203µm)
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
    L77DA15SF179 FAQ
    1. How to order L77DA15SF179 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the L77DA15SF179 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L77DA15SF179?
    L77DA15SF179 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    L77DA15SF179 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.