MDM-51PCBR-F222
Home > All Products > Connectors, Interconnects > D-Sub Connectors
MDM-51PCBR-F222
MDM-51PCBR-F222
Part Number
MDM-51PCBR-F222
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Data sheet
MDM-51PCBR-F222.pdf
Category
D-Sub Connectors
Delivery Services
MDM-51PCBR-F222
Comments
    MDM-51PCBR-F222 Specifications
    Series83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
    RoHSRoHS
    FeaturesShielded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeSignal
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
    Connector TypePlug, Male Pins
    Contact FinishGold
    Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
    Number of Rows5
    Backset Spacing-
    Connector StyleD-Type, Micro-D
    Ingress Protection-
    Number of Positions51
    Current Rating (Amps)3A
    Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
    Contact Finish Thickness-
    Material Flammability Rating-
    Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
    MDM-51PCBR-F222 FAQ
    1. How to order MDM-51PCBR-F222 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MDM-51PCBR-F222 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MDM-51PCBR-F222?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MDM-51PCBR-F222 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    5173280-3 5173280-3 5173280-3 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE CAP 50POS VERT SLDR View
    163A11089X 163A11089X 163A11089X Conec 5000 CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP View
    1-5747872-6 1-5747872-6 1-5747872-6 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    5747872-4 5747872-4 5747872-4 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR View
    164A10029X 164A10029X 164A10029X Conec 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP View
    5787170-7 5787170-7 5787170-7 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-TYPE RCPT 68POS R/A SLDR View
    5787683-1 5787683-1 5787683-1 TE Connectivity AMP Connectors 5000 CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR View
    MDM-51PCBR-F222 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.