MBCM270F450M270A00
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
MBCM270F450M270A00
MBCM270F450M270A00
Part Number
MBCM270F450M270A00
Manufacturer
Vicor Corporation
Description
DC DC CONVERTER 45V 270W
Data sheet
MBCM270F450M270A00.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
MBCM270F450M270A00
Comments
    MBCM270F450M270A00 Specifications
    SeriesVI Chip® BCM® (270W)
    RoHSRoHS
    TypeBus Converter Module
    FeaturesRemote On/Off, UVLO
    Efficiency96%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)270 W
    Package / CaseModule
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 145V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation4.242 kV
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)330V
    Voltage - Input (Min)230V
    Current - Output (Max)6A