R-78B1.5-1.0L
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R-78B1.5-1.0L
R-78B1.5-1.0L
Part Number
R-78B1.5-1.0L
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 1.5V 1.5W
Data sheet
R-78B1.5-1.0L.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
R-78B1.5-1.0L
Comments
    R-78B1.5-1.0L Specifications
    SeriesINNOLINE R-78B-1.0
    RoHSRoHS
    TypeLinear Regulator Replacement
    FeaturesOTP, SCP
    Efficiency77%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Power (Watts)1.5 W
    Package / Case3-SIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 11.5V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage - Input (Min)4.75V
    Current - Output (Max)1A