R-78T3.3-1.0/AL-R
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R-78T3.3-1.0/AL-R
R-78T3.3-1.0/AL-R
Part Number
R-78T3.3-1.0/AL-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Data sheet
R-78T3.3-1.0/AL-R.pdf
Delivery Services
R-78T3.3-1.0/AL-R
Comments
    R-78T3.3-1.0/AL-R Specifications
    FeaturesSCP
    Efficiency88%
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)3 W
    Package / Case5-SMD Module, 3 Leads
    Control Features-
    Size / Dimension0.98" L x 0.91" W x 0.39" H (25.0mm x 23.0mm x 10.0mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Isolation-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)42V
    Voltage - Input (Min)7V
    Current - Output (Max)1A