R0.25S8-3.305/E-R
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R0.25S8-3.305/E-R
R0.25S8-3.305/E-R
Part Number
R0.25S8-3.305/E-R
Description
DC DC CONVERTER 5V 250MW
Data sheet
R0.25S8-3.305/E-R.pdf
Delivery Services
R0.25S8-3.305/E-R
Comments
    R0.25S8-3.305/E-R Specifications
    SeriesECONOLINE R0.25S/E (0.25W)
    FeaturesSCP
    Efficiency75%
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)250 mW
    Control Features-
    Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)3.63V
    Voltage - Input (Min)2.97V
    Current - Output (Max)50mA