R0.5D12-0512/HP
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R0.5D12-0512/HP
R0.5D12-0512/HP
Part Number
R0.5D12-0512/HP
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 500MW
Data sheet
R0.5D12-0512/HP.pdf
Delivery Services
R0.5D12-0512/HP
Comments
    R0.5D12-0512/HP Specifications
    SeriesECONOLINE R0.5D (0.5W)
    FeaturesSCP
    Efficiency77%
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)500 mW
    Control Features-
    Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 2-12V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Current - Output (Max)21mA, 21mA