R0.5S-2405
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R0.5S-2405
R0.5S-2405
Part Number
R0.5S-2405
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 5V 500MW
Data sheet
R0.5S-2405.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
R0.5S-2405
Comments
    R0.5S-2405 Specifications
    SeriesECONOLINE R0.5S (0.5W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency75%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)500 mW
    Package / Case8-SMD Module, 5 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)26.4V
    Voltage - Input (Min)21.6V
    Current - Output (Max)100mA