R0.5S12-0515/HP
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R0.5S12-0515/HP
R0.5S12-0515/HP
Part Number
R0.5S12-0515/HP
Description
DC DC CONVERTER 15V 500MW
Data sheet
R0.5S12-0515/HP.pdf
Delivery Services
R0.5S12-0515/HP
Comments
    R0.5S12-0515/HP Specifications
    SeriesECONOLINE R0.5S (0.5W)
    FeaturesSCP
    Efficiency79%
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)500 mW
    Package / Case12-SMD Module, 10 Leads
    Control Features-
    Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Current - Output (Max)33mA