R0.5S12-3.312/H
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R0.5S12-3.312/H
R0.5S12-3.312/H
Part Number
R0.5S12-3.312/H
Description
DC DC CONVERTER 12V 500MW
Data sheet
R0.5S12-3.312/H.pdf
Delivery Services
R0.5S12-3.312/H
Comments
    R0.5S12-3.312/H Specifications
    SeriesECONOLINE R0.5S (0.5W)
    FeaturesSCP
    Efficiency77%
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)500 mW
    Control Features-
    Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)3.63V
    Voltage - Input (Min)2.97V
    Current - Output (Max)42mA