R15P22005D/P
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R15P22005D/P
R15P22005D/P
Part Number
R15P22005D/P
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 20V -5V 2W
Data sheet
R15P22005D/P.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
R15P22005D/P
Comments
    R15P22005D/P Specifications
    SeriesECONOLINE RxxP22005D (2W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency83%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)2 W
    Package / Case7-SIP Module, 5 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 120V
    Voltage - Output 2-5V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation5.2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 95°C
    Voltage - Input (Max)16.5V
    Voltage - Input (Min)13.5V
    Current - Output (Max)50mA, 200mA