R1D12-1505/HP
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R1D12-1505/HP
R1D12-1505/HP
Part Number
R1D12-1505/HP
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 1W
Data sheet
R1D12-1505/HP.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
R1D12-1505/HP
Comments
    R1D12-1505/HP Specifications
    SeriesECONOLINE R1D (1W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency78%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)1 W
    Package / Case12-SMD Module, 10 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-5V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)16.5V
    Voltage - Input (Min)13.5V
    Current - Output (Max)100mA, 100mA