R1DA-121212
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R1DA-121212
R1DA-121212
Part Number
R1DA-121212
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 2X12V 1W
Data sheet
R1DA-121212.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
R1DA-121212
Comments
    R1DA-121212 Specifications
    SeriesECONOLINE R1DA (1W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency80%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)1 W
    Package / Case10-SMD Module, 7 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 212V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)13.2V
    Voltage - Input (Min)10.8V
    Current - Output (Max)42mA, 42mA