R1S-243.3/H
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R1S-243.3/H
R1S-243.3/H
Part Number
R1S-243.3/H
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Data sheet
R1S-243.3/H.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
R1S-243.3/H
Comments
    R1S-243.3/H Specifications
    SeriesECONOLINE R1S (1W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency75%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)1 W
    Package / Case8-SMD Module, 5 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)26.4V
    Voltage - Input (Min)21.6V
    Current - Output (Max)303mA