R2D-1505-R
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R2D-1505-R
R2D-1505-R
Part Number
R2D-1505-R
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 2W
Data sheet
R2D-1505-R.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
R2D-1505-R
Comments
    R2D-1505-R Specifications
    SeriesECONOLINE R2D (2W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency80%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)2 W
    Package / Case10-SMD Module, 6 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-5V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)16.5V
    Voltage - Input (Min)13.5V
    Current - Output (Max)200mA, 200mA