R2S-053.3/P-R
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
R2S-053.3/P-R
R2S-053.3/P-R
Part Number
R2S-053.3/P-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Data sheet
R2S-053.3/P-R.pdf
Delivery Services
R2S-053.3/P-R
Comments
    R2S-053.3/P-R Specifications
    SeriesECONOLINE R2S (2W)
    FeaturesSCP
    Efficiency75%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)2 W
    Control Features-
    Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Current - Output (Max)606mA