REC15E-2424SZ/X2
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REC15E-2424SZ/X2
REC15E-2424SZ/X2
Part Number
REC15E-2424SZ/X2
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 24V 15W
Data sheet
REC15E-2424SZ/X2.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
REC15E-2424SZ/X2
Comments
    REC15E-2424SZ/X2 Specifications
    SeriesECONOLINE REC15E-Z (15W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOCP, SCP, UVLO
    Efficiency89.5%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)15 W
    Package / Case6-DIP Module, 4 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 124V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)625mA