REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/CTRL/X2
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/CTRL/X2
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/CTRL/X2
Part Number
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/CTRL/X2
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Data sheet
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/CTRL/X2.pdf
Delivery Services
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/CTRL/X2
Comments
    REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/CTRL/X2 Specifications
    SeriesECONOLINE REC3-SRW (3W)
    FeaturesRemote On/Off, SCP
    Efficiency79%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)3 W
    Package / Case24-DIP Module, 8 Leads
    Control FeaturesEnable, Active Low
    Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation6 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)900mA