REC3-483.3SRWZ/H4/A/SMD/CTRL
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REC3-483.3SRWZ/H4/A/SMD/CTRL
REC3-483.3SRWZ/H4/A/SMD/CTRL
Part Number
REC3-483.3SRWZ/H4/A/SMD/CTRL
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Data sheet
REC3-483.3SRWZ/H4/A/SMD/CTRL.pdf
Delivery Services
REC3-483.3SRWZ/H4/A/SMD/CTRL
Comments
    REC3-483.3SRWZ/H4/A/SMD/CTRL Specifications
    SeriesECONOLINE REC3-SRW (3W)
    FeaturesRemote On/Off, SCP
    Efficiency79%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)3 W
    Package / Case24-SMD Module, 18 Leads
    Control FeaturesEnable, Active Low
    Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation4 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)72V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)900mA