REC3.5-2405DRW/R8/A/X1
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REC3.5-2405DRW/R8/A/X1
REC3.5-2405DRW/R8/A/X1
Part Number
REC3.5-2405DRW/R8/A/X1
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 3.5W
Data sheet
REC3.5-2405DRW/R8/A/X1.pdf
Delivery Services
REC3.5-2405DRW/R8/A/X1
Comments
    REC3.5-2405DRW/R8/A/X1 Specifications
    SeriesECONOLINE REC3.5/R (3.5W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP, UVLO
    Efficiency81%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)3.5 W
    Package / Case24-DIP Module, 6 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-5V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation8 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)350mA, 350mA