REC5-483.3SRW/H6/A/M
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REC5-483.3SRW/H6/A/M
REC5-483.3SRW/H6/A/M
Part Number
REC5-483.3SRW/H6/A/M
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
Data sheet
REC5-483.3SRW/H6/A/M.pdf
Delivery Services
REC5-483.3SRW/H6/A/M
Comments
    REC5-483.3SRW/H6/A/M Specifications
    SeriesECONOLINE REC5 (5W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency77%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)5 W
    Package / Case24-DIP Module, 8 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation6 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 75°C
    Voltage - Input (Max)72V
    Voltage - Input (Min)36V
    Current - Output (Max)1A