REC7.5-2409DRW/H2/A/M
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REC7.5-2409DRW/H2/A/M
REC7.5-2409DRW/H2/A/M
Part Number
REC7.5-2409DRW/H2/A/M
Description
DC DC CONVERTER +/-9V 8W
Data sheet
REC7.5-2409DRW/H2/A/M.pdf
Delivery Services
REC7.5-2409DRW/H2/A/M
Comments
    REC7.5-2409DRW/H2/A/M Specifications
    SeriesECONOLINE REC7.5 (7.5W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency84%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)8 W
    Package / Case24-DIP Module, 8 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 19V
    Voltage - Output 2-9V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 71°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)417mA, 417mA