REC7.5-4809SRW/H1/A/M/SMD-R
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REC7.5-4809SRW/H1/A/M/SMD-R
REC7.5-4809SRW/H1/A/M/SMD-R
Part Number
REC7.5-4809SRW/H1/A/M/SMD-R
Description
DC DC CONVERTER 9V 8W
Data sheet
REC7.5-4809SRW/H1/A/M/SMD-R.pdf
Delivery Services
REC7.5-4809SRW/H1/A/M/SMD-R
Comments
    REC7.5-4809SRW/H1/A/M/SMD-R Specifications
    SeriesECONOLINE REC7.5 (7.5W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency84%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)8 W
    Package / Case24-SMD Module, 18 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 19V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 71°C
    Voltage - Input (Max)72V
    Voltage - Input (Min)36V
    Current - Output (Max)833mA