REC7.5-4815DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REC7.5-4815DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
REC7.5-4815DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Part Number
REC7.5-4815DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 8W
Data sheet
REC7.5-4815DRW/H2/A/M/SMD/CTRL.pdf
Delivery Services
REC7.5-4815DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Comments
    REC7.5-4815DRW/H2/A/M/SMD/CTRL Specifications
    SeriesECONOLINE REC7.5 (7.5W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, SCP
    Efficiency86%
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)8 W
    Standard Number-
    Control FeaturesEnable, Active Low
    Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 71°C
    Voltage - Input (Max)72V
    Voltage - Input (Min)36V
    Current - Output (Max)250mA, 250mA