REM3.5E-0505D/R8/A/CTRL/X1
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REM3.5E-0505D/R8/A/CTRL/X1
REM3.5E-0505D/R8/A/CTRL/X1
Part Number
REM3.5E-0505D/R8/A/CTRL/X1
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 3.5W
Data sheet
REM3.5E-0505D/R8/A/CTRL/X1.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
REM3.5E-0505D/R8/A/CTRL/X1
Comments
    REM3.5E-0505D/R8/A/CTRL/X1 Specifications
    SeriesMEDLINE REM3.5E (3.5W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
    Efficiency76%
    Part StatusActive
    ApplicationsMedical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)3.5 W
    Package / Case24-DIP Module, 7 Leads
    Approval AgencyCB, cURus
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-5V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation8 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)9V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Current - Output (Max)350mA, 350mA