REM3.5E-1209S/R8/A
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REM3.5E-1209S/R8/A
REM3.5E-1209S/R8/A
Part Number
REM3.5E-1209S/R8/A
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 9V 3.5W
Data sheet
REM3.5E-1209S/R8/A.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
REM3.5E-1209S/R8/A
Comments
    REM3.5E-1209S/R8/A Specifications
    SeriesMEDLINE REM3.5E (3.5W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesOCP, OVP, SCP
    Efficiency81%
    Part StatusActive
    ApplicationsMedical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)3.5 W
    Package / Case24-DIP Module, 7 Leads
    Approval AgencyCB, cURus
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 19V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation8 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage - Input (Min)9V
    Current - Output (Max)388mA