REM3.5E-2415D/R6/A/SMD
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REM3.5E-2415D/R6/A/SMD
REM3.5E-2415D/R6/A/SMD
Part Number
REM3.5E-2415D/R6/A/SMD
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 3.5W
Data sheet
REM3.5E-2415D/R6/A/SMD.pdf
Delivery Services
REM3.5E-2415D/R6/A/SMD
Comments
    REM3.5E-2415D/R6/A/SMD Specifications
    SeriesMEDLINE REM3.5E (3.5W)
    FeaturesOCP, OVP, SCP
    Efficiency84%
    Part StatusActive
    ApplicationsMedical
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)3.5 W
    Package / Case24-SMD Module, 18 Leads
    Control Features-
    Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.43" H (31.8mm x 20.3mm x 10.9mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 2-15V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation6 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)117mA, 117mA