REM3.5E-2415S/R8/A
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
REM3.5E-2415S/R8/A
REM3.5E-2415S/R8/A
Part Number
REM3.5E-2415S/R8/A
Description
DC DC CONVERTER 15V 3.5W
Data sheet
REM3.5E-2415S/R8/A.pdf
Delivery Services
REM3.5E-2415S/R8/A
Comments
    REM3.5E-2415S/R8/A Specifications
    SeriesMEDLINE REM3.5E (3.5W)
    FeaturesOCP, OVP, SCP
    Efficiency83%
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)3.5 W
    Control Features-
    Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation8 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)18V
    Current - Output (Max)233mA