RH-121509D
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RH-121509D
RH-121509D
Part Number
RH-121509D
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 15V -9V 1W
Data sheet
RH-121509D.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
RH-121509D
Comments
    RH-121509D Specifications
    SeriesECONOLINE RH (1W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    Features-
    Efficiency81%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)1 W
    Package / Case7-SIP Module, 5 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 2-9V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 90°C
    Voltage - Input (Max)13.2V
    Voltage - Input (Min)10.8V
    Current - Output (Max)33mA, 56mA