RI3-1505S/H2
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RI3-1505S/H2
RI3-1505S/H2
Part Number
RI3-1505S/H2
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 5V 3W
Data sheet
RI3-1505S/H2.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
RI3-1505S/H2
Comments
    RI3-1505S/H2 Specifications
    SeriesECONOLINE RI3 (3W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    Features-
    Efficiency85%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)3 W
    Package / Case4-SIP Module
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.4mm x 7.6mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 15V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)16.5V
    Voltage - Input (Min)13.5V
    Current - Output (Max)600mA