RJZ-053.3S
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RJZ-053.3S
RJZ-053.3S
Part Number
RJZ-053.3S
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Data sheet
RJZ-053.3S.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
RJZ-053.3S
Comments
    RJZ-053.3S Specifications
    SeriesECONOLINE RJZ (2W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency75%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)2 W
    Package / Case14-DIP Module, 6 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.78" L x 0.39" W x 0.28" H (19.7mm x 10.0mm x 7.1mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Current - Output (Max)606mA