RK-153.3S/H6
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RK-153.3S/H6
RK-153.3S/H6
Part Number
RK-153.3S/H6
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Data sheet
RK-153.3S/H6.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
RK-153.3S/H6
Comments
    RK-153.3S/H6 Specifications
    SeriesECONOLINE RK/H6 (1W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency74%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)1 W
    Package / Case7-SIP Module, 4 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.6mm x 7.0mm x 10.2mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation6.4 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 90°C
    Voltage - Input (Max)16.5V
    Voltage - Input (Min)13.5V
    Current - Output (Max)303mA