RN-243.3S/HP
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RN-243.3S/HP
RN-243.3S/HP
Part Number
RN-243.3S/HP
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.25W
Data sheet
RN-243.3S/HP.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
RN-243.3S/HP
Comments
    RN-243.3S/HP Specifications
    SeriesECONOLINE RN (1.25W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency70%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)1.25 W
    Package / Case8-DIP Module, 4 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.50" L x 0.40" W x 0.30" H (12.8mm x 10.1mm x 7.6mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)26.4V
    Voltage - Input (Min)21.6V
    Current - Output (Max)378mA