RN-3.33.3S/P
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RN-3.33.3S/P
RN-3.33.3S/P
Part Number
RN-3.33.3S/P
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.25W
Data sheet
RN-3.33.3S/P.pdf
Delivery Services
RN-3.33.3S/P
Comments
    RN-3.33.3S/P Specifications
    SeriesECONOLINE RN (1.25W)
    FeaturesSCP
    Efficiency70%
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)1.25 W
    Control Features-
    Size / Dimension0.50" L x 0.40" W x 0.30" H (12.8mm x 10.1mm x 7.6mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation1 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)3.63V
    Voltage - Input (Min)2.97V
    Current - Output (Max)378mA