RNM-3.33.3S/HP
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RNM-3.33.3S/HP
RNM-3.33.3S/HP
Part Number
RNM-3.33.3S/HP
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Data sheet
RNM-3.33.3S/HP.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
RNM-3.33.3S/HP
Comments
    RNM-3.33.3S/HP Specifications
    SeriesECONOLINE RNM (1W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency75%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)1 W
    Package / Case6-DIP Module, 4 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension0.33" L x 0.33" W x 0.27" H (8.3mm x 8.3mm x 6.8mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)3.6V
    Voltage - Input (Min)3V
    Current - Output (Max)303mA