RSH2-053.3S/H2-R
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RSH2-053.3S/H2-R
RSH2-053.3S/H2-R
Part Number
RSH2-053.3S/H2-R
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Data sheet
RSH2-053.3S/H2-R.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
RSH2-053.3S/H2-R
Comments
    RSH2-053.3S/H2-R Specifications
    SeriesRSH2
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesRemote On/Off
    Efficiency78%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)1.65 W
    Package / Case14-SMD Module, 7 Leads
    Approval AgencycURus
    Standard Number62368-1
    Control Features-
    Size / Dimension0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)13.2V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Current - Output (Max)500mA