RSH2-3.33.3S/H2
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RSH2-3.33.3S/H2
RSH2-3.33.3S/H2
Part Number
RSH2-3.33.3S/H2
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Data sheet
RSH2-3.33.3S/H2.pdf
Delivery Services
RSH2-3.33.3S/H2
Comments
    RSH2-3.33.3S/H2 Specifications
    FeaturesRemote On/Off
    Efficiency76%
    Mounting TypeSurface Mount
    Power (Watts)1.65 W
    Control Features-
    Size / Dimension0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 13.3V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation2 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 100°C (With Derating)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.8V
    Current - Output (Max)500mA