RV-0512D/P/R6.4
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RV-0512D/P/R6.4
RV-0512D/P/R6.4
Part Number
RV-0512D/P/R6.4
Manufacturer
Recom Power
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Data sheet
RV-0512D/P/R6.4.pdf
Category
DC DC Converters
Delivery Services
RV-0512D/P/R6.4
Comments
    RV-0512D/P/R6.4 Specifications
    SeriesECONOLINE RV/R (2W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency86%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)2 W
    Package / Case24-DIP Module, 14 Leads
    Approval Agency-
    Standard Number-
    Control Features-
    Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 112V
    Voltage - Output 2-12V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation6.4 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Current - Output (Max)85mA, 85mA