RV-1209D/P/R6.4
Home > All Products > Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
RV-1209D/P/R6.4
RV-1209D/P/R6.4
Part Number
RV-1209D/P/R6.4
Description
DC DC CONVERTER +/-9V 2W
Data sheet
RV-1209D/P/R6.4.pdf
Delivery Services
RV-1209D/P/R6.4
Comments
    RV-1209D/P/R6.4 Specifications
    SeriesECONOLINE RV/R (2W)
    RoHSRoHS
    TypeIsolated Module
    FeaturesSCP
    Efficiency84%
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)2 W
    Control Features-
    Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
    Number of Outputs2
    Voltage - Output 19V
    Voltage - Output 2-9V
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation6.4 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)13.2V
    Voltage - Input (Min)10.8V
    Current - Output (Max)111mA, 111mA